ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОСТУПКУ У ЗАКОНОДАВСТВІ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
DOI:
https://doi.org/10.36550/2522-9230-2022-12-195-200Ключові слова:
кримінальне право, злочин, проступок, гуманізація, законодавство, нормативно-правові акти, зарубіжні країниАнотація
Здійснено аналіз наукових праць з питань розмежування злочину та проступку в законодавстві зарубіжних країн (Франція, Німеччина, Швейцарії, Австрії, Італії, Португалії, Данія, Польща, Республіка Молдова, країнах Балтії, Англії, США, Канада). З’ясовано, що в основу розмежування злочину та проступку у кримінальному праві зарубіжних країн покладено різні критерії: основні із них: матеріальний критерій (тяжкість діяння) у Франції; формальний критерій (розмір покарання) в Австрії та ФРН, у Німеччині в основу такого поділу покладено мінімальний розмір покарання, що може бути призначений за їх вчинення; формальна ознака (вид покарання) у Швейцарії; форма вини у Польщі. Зроблено висновок, що науковцями кримінальний проступок виділяється як особливий вид кримінальних правопорушень, який має відносно невисокий рівень суспільної безпеки, зумовлює більшого застосування принципів гуманізму та іншого, ніж до злочинів, режиму відповідальності. Розглянуто питання про нормативно-правові актами, якими врегульовано кримінальний проступок. Зазначено, що пряма вимога про необхідність визначення проступків у нормах законів існує у праві Швейцарії, Італії, Греції, Іспанії та Португалії. В інших державах склад проступків та стягнення за них встановлюється як у законах, так і підзаконних актах. На авторський погляд врегулювання різнобічних аспектів кримінального проступку і законами, і підзаконними актами є більш доцільним; останні деталізують і конкретизують законодавчі приписи, не виходячи водночас за їх межі. Розглянуто дискусію щодо доцільності прийняття самостійного (окремого) нормативного акта про кримінальний проступок. Звернена увага на аргументацію переваг спрощеного провадження інституту кримінального проступку та його особливості, підстави його виокремлення у кримінальному законодавстві. Розглянуто пропозиції фахівців щодо перейняття такої практики в Україні та її подальше удосконалення.
Посилання
Додуров О.О. Поняття злочину, класифікація злочину. Вісник Асоціації кримінального права України. 2013. № 1(1). С.84-102.
Кузнєцова Н.Ф., Тяжкова І.М. Курс кримінального права в 5-ти томах. Том І. Загальна частина. Вчення про злочин. 2002. URL:
http://yport.inf.ua/kurs-ugolovnogo-prava-pyati-tomah-tom-obschaya.html
Вороша Р.В. Кримінальне право України. Загальна частина. Навч. посіб.2-ге вид. перероб. та доповн. Станом на вересень 2011р. К.: Центр учбової літератури, 2012. 320 с.
Федотова Г.В.Правове регулювання інституту кримінального проступку у Франції, Німеччині та Великобританії. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2015. №4 (97). С.275-289.
Грекова О.О., Зозуля А.О. Проблема классификации преступлений в уголовном кодексе Украины. «Young Scientist». № 11 (51). November, 2017. С. 851-855.
Кримінальний проступок у доктрині та законодавстві: монографія / авт. кол.: В.О. Туляков, ГП. Пімонов, Н. I. Мітріцан [та ін.]; за заг. ред. В.О. Тулякова. Одеса: Юридична література, 2012. 424 с.
Острогляд О.В. Проступок: порівняльний аналіз кримінального законодавства окремих країн в аспекті гуманізації. Науково-інформаційний вісник Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького: Журнал. Серія Право. №2(14), 2016. С.199-205.
Власова Г.П. Межі провадження щодо кримінальних проступків за прикладом зарубіжних країн. Південноукраїнський правничий часопис. 2015. №1. С.24-27.
Нестор Н.В. Спрощене кримінальне провадження щодо кримінальних проступків: вітчизняний та міжнародно-правовий аспекти. Вісник кримінального судочинства. 2017. № 1. С.64-70.
Остапчук Л. Клочай Д. Кримінально-правові наслідки вчинення кримінальних проступків. JURNALUL JURIDIC NAȚIONAL: TEORIE ȘI PRACTICĂ. 2020. С.118-128.
Коміссаров С.А. Зарубіжний досвід визначення проступків проти публічного порядку. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. Том 30 (69). № 5. 2019. С.151-156.
Борисов В.І., Тютюгін В.І., Демидова Л.М. Кримінальний проступок: концептуальні засади запровадження до національного законодавства. Вісник Асоціації кримінального права України. 2016. № 2(7). С.129-142.
Таций В.Я., Тютюгин В.И., Каплина О.В., Байда А.А. Ответственность за проступок: концептуальная модель. Вісник Асоціації кримінального права України. 2014. № 1(2). С.48-85.
Черниченко І. В. Спрощене провадження щодо кримінальних проступків: актуальні питання. Міжнародні стандарти справедливого правосуддя та їх імплементація в українське законодавство: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Київський Національний університет імені Тараса Шевченка (17 грудня 2018 р., м. Київ). К.: Алерта, 2018. 304 с. 200
Ковтун І.В. Проблеми запровадження у законодавство України інституту кримінального проступку. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2014. №2. С.230-240.