ІСТОРИЧНІ АСПЕКТИ ПОВОДЖЕННЯ З ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИМИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-16-68-71

Ключові слова:

військовополонений, воєнний стан, історичні аспекти, права військовополонених

Анотація

У статті досліджено історичні аспекти поводження з військовополоненими. Під змістом поняття «військовополонений» розуміється будь-яка особа, взята в полон або інтернована воюючою державою під час війни. Однак, автором зазначається, що за теоретичного підходу дане поняття може застосовуватися як до членів регулярно організованих збройних сил, так і партизанів й цивільних осіб, які відкрито боряться з ворогом, або некомбатантів, пов’язаних із військовими силами. Крім того, у статті розкривається еволюція ставлення до військовополонених. Зокрема, розглянуто особливості поводження з полоненими у стародавніх цивілізаціях, Римській імперії та в епоху Середньовіччя; зміни які відбулися у ставленні до полонених з епохи Відродження до Першої світової війни; вплив Другої світової війни та інших збройних конфліктів XX століття на долю військовополонених.

Зроблено висновки щодо впливу різних факторів на поводження з полоненими, проаналізовано ефективність міжнародних норм, що регулюють поводження з військовополоненими, а також визначено перспективи подальшого розвитку гуманітарного права у цій сфері.

Акцентується увага на поводженні з військовополоненими під час воєнного стану або ведення військових дій, дотримання їх прав та виконання ними обов’язків. Визначаються загрози щодо можливих порушень прав військовополонених та важливість дотримання норм міжнародного права щодо поводження з військовополоненими.

Вивчення історичного досвіду дозволяє зробити висновки щодо важливості дотримання гуманітарних принципів ведення війни.

Крім того, у статті розкривається практичне значення вивчення істарочних аспектів поводження з військовополоненими, зокрема: розуміння еволюції норм і правил, які регулюють цю сферу; аналіз факторів, які впливають на поводження з військовополоненими; класифікація основних порушень норм і правил поводження з військовополоненими, які мали місце в історії; розроблення ефективних механізмів захисту прав військовополонених.

Посилання

Політологія: навчальний посібник / [Є. В. Перегуда, В. Ф. Панібудьласка, В.Л. Семко, Н. I. Рижко, С.Д. Місержи, В.Л. Стеценко, В. Л. Згурська, В.П. Третяк]. Київ: КНУБА, 2011. 216 с.

Доді К. В. Розвиток міжнародно-правових норм, що стосуються збройних конфліктів неміжнародного характеру: дис. к. ю. н.: 12.00.11 / Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ. 2011. 236 с

The Program for Humanitarian Policy and Conflict Research at Harvard University, «Brief Primer on IHL», Accessed at IHL.ihlresearch.or Archived 2010-04-19 at the Wayback Machine 2009.

Конвенція про поліпшення долі поранених та хворих у регулярних арміях 1929. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/

Дорошко М. С., Гроцій Гуго. Українська дипломатична енциклопедія. У 2-х т. К: Знання України, 2004. Т.1 760 с.

Женевська конвенція про поводження з військовополоненими. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_153#Text

Сайт Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. URL: https://ombudsman.gov.ua/news_details/upovnovazhenij-u-rosijskomu-poloni-ukrayinciv-katuyut-ta-trimayut-u-nelyudskih-umovah

Downloads

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ, ІНФОРМАЦІЙНЕ, ФІНАНСОВЕ ТА ПОДАТКОВЕ ПРАВО