ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ ОСНОВНИХ ФУНКЦІЙ ВІЙСЬКОВОЇ ПОЛІЦІЇ В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-16-71-75

Ключові слова:

зарубіжний досвід, військова поліція, попередження злочинів, військові злочини

Анотація

У статті на підставі аналізу збільшення кількості військових злочинів в умовах війни, збройних конфліктів, що є актуальною загрозою безпеці держави, а також з метою обґрунтування необхідності реформування системи органів забезпечення правопорядку у Збройних Силах України (ЗСУ), проведено аналіз зарубіжного досвіду організації діяльності військової поліції в США, Франції, Великобританії Німеччині та інших країнах. Узагальнено існування у кожній проаналізованій країні певного зводу законів, який досить повно описує всі види правопорушень, злочинів, що виникають у процесі суспільних і міжособистісних відносин, і визначає покарання за них.

Розриті основні функції військової поліції в зарубіжних країнах. Наголошено на моделі військової поліції як самостійного органу у системі військової юстиції різних країн світу, специфіка якого сформована різницею історичних умов та часових меж, діяльність становить значний практичний і теоретичний інтерес для управління державою. Окремо проаналізовано досвід Республіки Казахстан, як пострадянської країни, у якій утворена військова поліція забезпечує правопорядок у військах, попереджує, виявляє і припиняє військові правопорушення і злочини, виступає як штатний орган військового дізнання, який має вертикальну структуру та єдине керівництво.

Визначено спільні ознаки та функції військової поліції: реєстрація та опис правопорушень, попередження злочинів серед військовослужбовців, розслідування скоєних ними злочинів, виконання деяких функцій комендантських підрозділів.

Звертається увага на необхідність реформування Військової служби правопорядку Збройних Сил України у військову поліцію з урахуванням стандартів країн-членів НАТО в цій сфері. Передбачено доцільність зазначеної реформи у межах загального реформування Збройних Сил України.

Посилання

Коломієць В. Функціонування військової поліції у забезпеченні правопорядку: міжнародний досвід. Актуальні проблеми правознавства. 2020. № 1. С. 71–74.

Коломієць В. М. Організаційно-правові основи формування режиму законності і правопорядку у Збройних Силах України. Юридичний електронний науковий журнал. 2020. № 2. С. 240–242.

Ковалів М.В., Дроздова І.В. Діяльність Військової служби правопорядку в Збройних Силах України. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична. 2016. Вип 2. С. 208-216.

Котляренко О. Військова служба правопорядку – суб’єкт реалізації правоохоронної функції держави. Вісник національної академії прокуратури України. 2013. №1. С. 116-121.

Мельник С. Система військової юстиції в країнах членах НАТО: теоретичні та практичні аспекти. Система військової юстиції у забезпеченні національної безпеки України: зб. матеріалів міжнар. наук.-практ. конф. Київ : Видав. дім «АртЕк», 2019. С. 57–64.

Остапенко І.О. Заснування військової поліції як органу підтримки правопорядку у військовому гарнізоні. Правоохоронна функція держави: теоретико-методологічні та історико-правові проблеми: тези доп. круглого столу (м. Харків, 27 жовт. 2017 р.). Харків, 2017. С. 153-155.

Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України: Закон України від 7 березня 2002 року №3099. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2002. №32. Ст. 225 (із змінами). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3099-14

Downloads

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ, ІНФОРМАЦІЙНЕ, ФІНАНСОВЕ ТА ПОДАТКОВЕ ПРАВО