АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ ТА НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ОРГАНАМИ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-16-75-79Ключові слова:
Служба безпеки України, адміністративно-правове забезпечення, державна безпека, національна безпека, права і свободи людини і громадянина, правоохоронні органи, правоохоронна діяльністьАнотація
У статті досліджено адміністративно-правове забезпечення державної та національної безпеки органами Служби безпеки України в умовах воєнного стану. Наголошено, що дана тематика є дуже актуальною і важливою для розуміння складних викликів, перед якими стоїть сучасна Україна.
Акцентовано увагу, що правове забезпечення національної безпеки охоплює широкий спектр правових норм, механізмів та інструментів, спрямованих на забезпечення безпеки держави в усіх її аспектах.
Визначено, що Служба безпеки України є важливим суб’єктом адміністративно-правового забезпечення в умовах воєнного стану та її діяльність є ключовою для забезпечення національної безпеки та стабільності країни. Це вимагає від СБУ високої професійної підготовки, стратегічного мислення та ефективного використання ресурсів для забезпечення захисту інтересів України в складних умовах сучасного геополітичного середовища.
Наголошено, що органи Служби безпеки України мають чітко визначені повноваження та обов'язки в умовах воєнного стану, що регулюються відповідним законодавством.
Визначено, що забезпечення суб’єктивних прав населення СБУ здійснює внутрішню і зовнішню адміністративну діяльність із застосуванням сукупності спеціальних юридичних форм і методів регулювання. Внутрішня діяльність спрямовується на впорядкування та управління відомчої системи зсередини, зовнішня діяльність – передбачає забезпечення адміністративно-правового регулювання реалізації, охорони та захисту суспільних відносин, учасниками яких є непідконтрольні суб’єкти.
Окреслено, що адміністративне забезпечення охоплює питання правопорядку та захисту прав людини під час воєнного стану. Служба безпеки зобов'язана забезпечувати законність своїх дій та захищати права громадян під час проведення спеціальних заходів.
Посилання
Про національну безпеку України: Закон України від 21.06.2018 No 2469-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text
Левківська В. М. Адміністративно-правове забезпечення національної безпеки. Київський часопис права. 2022. № 4. С. 83-88. URL: http://kyivchasprava.kneu.in.ua/index.php/kyivchasprava/article/view/218/204
Кобко Є. В. Адміністративно-правовий механізм забезпечення національної безпеки держави : монографія. Вінниця : ТВОРИ, 2022. 336 с.
Степанченко О. О. Понятійно-категорійний апарат контррозвідувального захисту Службою безпеки України економіки держави. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка. 2013. № 1. С. 307-312
Ярмакі В. Х. Адміністративно-правовий статус Служби безпеки України. Митна справа. 2009. № 4 (64). С. 61-65.
Власюк О.С. Національна безпека України: еволюція проблем внутрішньої політики: Вибр. наук. праці. Київ: НІСД, 2016. 528 с.
Шмоткін О.В. Філософсько-правові аспекти діяльності Служби безпеки України по забезпеченню прав особи. Наукові праці Одеської національної юридичної академії. 2009. Т. 8. С. 270–277.
Швайка М.М. Місце і Служби безпеки України в реалізації адміністративно-правового механізму забезпечення прав і свобод громадян значення. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». С.282-286. URL: http://journal-app.uzhnu.edu.ua/article/view/287279/281186