ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ СЛІДЧИХ (СЛІДЧО-РОЗШУКОВИХ) ДІЙ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-16-193-198Ключові слова:
кримінальне провадження, слідчі дії, слідчо-розшукові дії, слідчий, прокурор, воєнний стан, суд, правосуддя, обвинуваченняАнотація
У статті розглядається проблема проведення слідчих (розшукових) дій в умовах воєнного стану в Україні. Автором здійснюється аналіз змін до Кримінального процесуального кодексу України, а саме: можливість прийняття рішення про початок досудового розслідування дізнавачем, слідчим, прокурором, якщо відсутня технічна можливість доступу до Єдиного реєстру досудових розслідувань; виконання повноважень слідчого судді керівником відповідного органу прокуратури; право доручити здійснення досудового розслідування будь-якого кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування; проведення обшуку або огляду житла чи іншого володіння особи без залучення понятих, у випадках, коли їх залучення є об’єктивно неможливим або пов’язано з потенційною небезпекою для їхнього життя чи здоров’я; можливість дистанційної участі захисника у проведенні слідчої (розшукової) дії.
Автором наголошено на тому, що слідчий, прокурор, який проводить відповідну слідчу (розшукову) дію в умовах воєнного стану, повинні оцінити наявність зазначених підстав та прийняти рішення щодо залучення/незалучення понятих.
За результатами аналізу автор статті стверджує про те, що судові рішення можуть бути обґрунтовані показаннями, наданими слідчому, прокурору, навіть якщо суд безпосередньо не сприймав такі показання під час судового засідання.
Встановлено, що на підставі аналізу норм кримінального процесуального законодавства виокремлено особливості проведення та фіксації ходу і результатів слідчих (розшукових) дій в умовах воєнного стану. Зазначено, що більшість слідчих дій тривають досить довгий час, що в умовах перебування у території, що наближена до зони бойових дій, є дуже небезпечним, як безпосередньо особам, що перебувають на такій території, а й особам, що приймають участь у той, чи іншій слідчій дії.
Крім того, автор вказує, що новою особливістю проведення слідчих дій під час воєнного стану стало тим, що слідчий, прокурор, чи дізнавач може не залучати до участі у слідчих діях понятих, спираючись на те, що обстановка, яка діє на час проведення слідчої дії, не дозволяє залучити понятих.
Посилання
Кримінальний процесуальний кодекс: Закон України №4651-VI від 13.04.2021 в ред. 19.05.2024. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/ed20240519#Text
Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» №2201-ІХ від 14.04.2022 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2201-20#Text
Гловюк І., Дроздов О., Тетерятник Г., Фомі-на Т., Рогальська В., Завтур В. Особливий режим досудового розслідування, судово-го розгляду в умовах воєнного стану: науково-практичний коментар Розділу IX-1 Кримінального процесуального кодексу України. Видання 4. Електронне видання. Дніпро-Львів-Одеса-Харків, 2022. Станом на 30.12.2022. 82 с. URL: https://cutt.ly/D5EnJ6a.
Кримінальний процес: підручник / за заг. ред. В. В. Коваленка, Л. Д. Удалової, Д. П. Письменного. Київ: ЦУЛ, 2013. 544 с.
Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану: Лист Верховного Суду від 03. 03. 2022 р. № 1/0/2-22 URL:https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/war/Inform_ lyst_2022_03_03.pdf
Таран О.В. Початок досудового розслідування в умовах воєнного стану. С. 218– 222. URL: http://surl.li/gqoew
Лоскутов Т.О. Правове регулювання фіксування кримінального провадження в умовах воєнного стану. Аналітично-порівняльне правознавство. 2022. № 1. С. 340–345. URL: http://app-journal.in.ua/wp-сontent/ uploads/2022/05/64.pdf.