ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ХМАРНИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-16-283-285Ключові слова:
хмарні послуги, хмарні обчислення, діджиталізація, цифрова трансформаціяАнотація
Хмарні послуги в сучасному світі постійно розвиваються та позиціонуються як новий тренд сьогодення з масштабним розвитком сервісів і віртуальних потужностей. Швидкі темпи глобалізації, вимоги до прискореного обміну даними стимулюють виникнення нових і регулярного поновлення діючих технологій і продуктів у всіх сферах діяльності. Із розвитком технологій суспільство отримало доступ до різних типів пристроїв та програмних продуктів, в тому числі й розважального призначення. За рахунок використання послуг хмарних систем зберігання даних людям більше не потрібно переносити файли між різними пристроями: файли можна отримати з будь-якого місця за умови наявності підключення до мережі «Інтернет».
В статті розглянуто особливості хмарних послуг та тенденції їх розвитку. Особливу увагу приділено правовому регулюванню хмарних послуг відповідно до чинного законодавства. Розкрито основні проблеми, пов’язані з їх використанням. Акцентовано увагу на актуальності вказаної теми на сьогодні. Проаналізовано зміни у вітчизняному законодавстві, зумовлені поширенням і застосуванням цифрових технологій у всіх сферах суспільного буття.
Хмарні технології з’явились порівняно нещодавно і одразу стрімко та невпинно розвиваються. Використання хмар оптимізує процес обробки та збереження інформації, а також дозволить уникнути розростання власних систем державних органів, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій. Зберігання даних у хмарних сховищах сприятиме зменшенню витрат на побудову та розширення обчислювальних потужностей держави, стимулюватиме перехід на хмарну модель більшості секторів української економіки та створить умови для ефективного використання державних ресурсів шляхом впровадження новітніх технологій при обробці інформації.
Проте в Україні не створені спеціальні норми і законодавчі акти врегулювання питань пов’язаних з використанням хмарних технологій у різних напрямках інформатизації суспільства та держави. Крім того на сьогодні відсутня практика судового врегулювання конфліктів інтересів споживача та постачальника хмарних послуг. Також, доцільним є залучення міжнародного досвіду у сфері хмарних послуг. Функціонування даної технології близьке до сфери державного регулювання, але на сьогоднішній день ще не повністю вдосконалене.
Посилання
Закон України «Про хмарні послуги» від 17.02.2022 № 2075-IX/ Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2075-20#Text.
Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні» від 15 травня 2013 р. № 386-р. Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/386-2013-%D1%80#top.
Надточій, І., Крамаренко, І., & Гришина, Н. (2024). Хмарні технології як інструмент ефективного управління фінансово-економічною безпекою та hr-технологіями в умовах цифровізації. Економічний простір, (190), 187-191. https://doi.org/10.32782/2224-6282/190-34].
Кулик В.А. Любимов М.О. Можливості, загрози та перспективи використання «хмарних» технологій в бухгалтерському обліку. Науковий вісник ПУЕТ. 2019. № 2 (93). С. 40-46.