АНТИНОМІЧНА ПРИРОДА ПОЛІТИЧНОЇ СВОБОДИ: ДЕЯКІ АСПЕКТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРАВА НА СВОБОДУ ВИРАЖЕННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПОГЛЯДІВ ТА ПЕРЕКОНАНЬ

Автор(и)

  • Зоряна Володимирівна Байталюк Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича https://orcid.org/0009-0002-7055-3367

DOI:

https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-16-286-291

Ключові слова:

антиномія, політична свобода, громадянське суспільство, свобода вираження політичних поглядів та переконань, громадянське суспільство, демократія

Анотація

У статті досліджено питання антиномічної природи політичної свободи. Ідеологічним та нормативним підґрунтям розвитку демократії й громадянського суспільства є визнання політичної свободи у різних її проявах важливою формою самореалізації особистості та загальносуспільної цінності. При цьому, ігнорування антиномічної природи політичної свободи іманентно ускладнює можливість розрізнити її та свавілля, адже містить у собі спокусу протиправної вседозволеності та зловживання правом.

Визначено антиномії політичної свободи як суспільно детерміновані та об’єктивовані протиріччя інституту політичної свободи, які в діалектичній єдності виражають її зміст на онтологічному, гносеологічному та аксіологічному рівнях. Констатовано, що виокремлення та розв’язання антиномічних бівалентностей свободи – «позитивної та негативної», «внутрішньої та зовнішньої», «свобода для вчинення певної дії» – «здатність вчинення певної дії», формує цілісне уявлення про сам феномен політичної свободи, сприяє його розумінню, пізнанню та реалізації.

Зауважено, що антиномічність – невід’ємна властивість свободи вираження політичних поглядів та переконань, яка відображає об’єктивні протиріччя, що існують в суспільному бутті на певному етапі історичного розвитку. В контексті проведеного дослідження діалектичний аналіз антиномій свободи вираження політичних поглядів та переконань показав неможливість їх вирішення за принципом пріоритетного розвитку однієї із сторін протиріччя (абсолютизації чи обмеження права на свободу вираження політичних поглядів та переконань, конституційному декларуванні  чи нормативному закріпленні політико-правових інструментів втілення в суспільне життя). Враховуючи вищесказане, встановлено, що сутність антиномій свободи вираження політичних поглядів та переконань полягає не у штучній єдності протилежностей, а в діалектичному поєднані, визнанні об’єктивності їх існування, активній взаємодії та взаємодоповненні на основі раціонального балансу та компромісу.

Посилання

Барнич К. І. Реалізація права на свободу вираження: досвід окремих європейських країн. Прикарпатський юридичний вісник. 2018. Вип. 2 (23). Т. 2. С. 31–34.

Грищук О. В. До проблеми обмеження права на свободу вираження поглядів. Вісник Хмельницьцького інституту регіонального управління та права. 2003. № 2. С. 7–13.

Гураленко Н. А. Антиномічні концепти як джерело пізнання права. Право і суспільство. 2014. № 1-2. С. 3–6.

Дудченко В. Метод розв’язання антиномій у праві. Юридический вестник. 2008. № 4. С. 4–9.

Нагнічук О І. Обмеження реалізації права на свободу вираження поглядів та умови їх застосування відповідно до ч. 2 ст. 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. НаУКМА : Серія Юридичні науки. 2014. Т. 155. С. 31–35.

Новий тлумачний словник української мови у трьох томах. К. : Аконіт, 2005. Т. 1. 2005. 910 с.

Погребняк С. П. Негативна і позитивна свобода в умовах демократичної соціальної правової держави. Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського. Серія «Юридичні науки». 2008. Т.21 (60). № 2. С. 74–81.

Скакун О. Ф. Питання держави і права в філософії Г. С. Сковороди. Право України. 1995. № 2. С. 49–51.

Тітко Е. Стандарти та розуміння права на свободу вираження політичних поглядів на теренах України. Часопис Київського університету права. 2011. № 4. С. 393–397.

Циппеліус Р. Філософія права : пдручник / пер. з нім. К. : Тандем, 2000. 300 с.

Шкода В.В. Вступ до правової філософії. Харків: Фоліо, 1997. 223 с.

Downloads

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ВИПУСКУ