ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ САМОВРЯДНОГО КОНТРОЛЮ ЗА АДВОКАТСЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ
DOI:
https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-17-114-120Ключові слова:
адвокат, самоврядування, органи адвокатського самоврядування, адміністративні правовідносиниАнотація
У науковій статті доводиться, що самоврядний контроль це особливість української адвокатури і водночас її перевага, так як сторони обвинувачення та захисту представлені різними формами установ, державною та не державною, що є великим плюсом і основною засадою свободи діяльності українських правників. Наголошено, що успішність, вчасність та процесуальна коректність діяльності даної інституції, її спроможність вирішити наявні проблеми клієнтів, напряму залежить від загальної її впорядкованості, за яку власне і відповідає самоврядний механізм адвокатури. Самоврядування породжує успіх в роботі вищезгаданого інституту, тому опосередковано воно є основою для успішного і вчасного надання професійних адвокатських послуг. Враховуючи вищевикладене важливість вивчення самоврядності даної інституції є обумовленою як особливостями часу в якому живемо так і специфікою внутрішнього устрою системи адвокатури України.
Здійснений аналіз самоврядного контролю адвокатури за всіма сферами її діяльності надав можливість виокремити позитивні аспекти, серед яких високий рівень незалежності адвокатів в здійсненні їх професійної діяльності, багаторівневу та багатовекторну самоврядну систему, засновану на самоконтролі, тому що до всіх органів та комісій входять самі ж адвокати. Серед негативних аспектів, це не достатньо розвинена адвокатська етика в порівнянні до країн Європейського союзу, також разом з тим в законі про діяльність адвокатів передбачений менший спектр заходів дисциплінарного впливу щодо адвокатів порушників дисципліни, проблеми в підготовці професіональних кадрів, серйозне податкове навантаження на правників. В статті напрацьовані рекомендацій практичного характеру спрямованих на покращення діяльності адвокатури, формування про-європейського демократичного менталітету у адвокатів, покращення саморегуляції адвокатської системи України.
Посилання
Гвоздій В. А. Адміністративно-правовий статус органів адвокатського самоврядування: автореф. дис. канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ, 2020. 23 с.
Бочуляк Н.І. Адвокатське самоврядування в контексті сучасних світоглядних орієнтирів: автореф. дис. канд. юрид. наук : 12.00.12. Хмельницький, 2020. 23 с.
Медвідчук Г. В. Органи адвокатського самоврядування як учасники адміністративно-правових відносин: підстави, форми та особливості участі: дис. доктора філософії. Київ, 2020. 203 с.
Шкребець Є. Ф. Адвокатура України: адміністративно-правове забезпечення діяльності на сучасному етапі: автореф. дис. канд. юрид. наук : 12.00.07. Харків, 2016. 20 с.
Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України від 05.07.2012 № 5076-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17#Text.
Габані І.І. Основні елементи адвокатського самоврядування, як один із видів регулювання адвокатури в Україні. Аналітично-порівняльне правознавство. 2023. № 4. С. 529 -532
Аракелян М.Р. Інститут адвокатури в правозахисній системі України: теоретико-правовий аспект: монографія. Одеса: Фенікс, 2014. 282 с.
Стахира Г.М. Правове регулювання адвокатської діяльності за законодавством України та Польщі: порівняльно-правовий аспект. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2014. Серія Право. Вип. 27. Том 3. С. 156-159.