СТАНОВЛЕННЯ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ У СФЕРІ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА В УКРАЇНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-17-171-175

Ключові слова:

публічне право, міжнародне публічне право, публічне управління, діджиталізація, цифрова трансформація

Анотація

Наше дослідження присвячено особливо актуальній для цього часу проблематиці щодо впливу процесів діджиталізації (цифрової трансформації) на сучасне суспільство. Актуальність вивчення цього питання полягає в тому, що на сьогоднішній день, сучасний світ вже важко уявити без інформаційних та цифрових технологій, які все глибше інтегруються в усі сфери функціонування людини, суспільства та держави.

Становлення інформаційного (цифрового) суспільства зумовлює докорінні зміни у багатьох сферах життя та діяльності всього людства. Переваги цифрового суспільства досить швидко стали невід’ємною складовою життя для значної більшості цивілізованого світу. Не виключенням стали і ті сфери життя суспільства, які потребують правового регулювання, а наслідки такої діяльності мають юридично значущі наслідки.

Поява та подальший розвиток цифрових технологій, поява нових каналів зв’язку та відповідні можливості, які з’явилися у людства стимулювали суттєві зміни фактично в усіх проявах суспільного буття. Наступним етапом розвитку інформаційного суспільства постала діджиталізація процесів управління суспільством, що передбачала не лише інформаційний обмін між людьми, а вже виступає як форма та метод державно-правового регулювання.

Наразі активно розвивається діджиталізація процедурно-процесуальної діяльності юридичних осіб, в національному законодавстві за останні роки з’явилися значна кількість норм, які визначають засади здійснення такої діяльності.,

Нормативно-правовою базою дослідження є чинне законодавство України та міжнародні нормативно-правові акти, ратифіковані Україною.

Метою дослідження є аналіз і розуміння процесів трансформації постіндустріального у інформаційне суспільство та вплив цих процесів на трансформацію правової системи та публічного права, а також виробленні пропозицій щодо напрямків розвитку в сфері публічного права.

За результатами дослідження з’ясовано необхідність щодо удосконалення понятійно-категоріального апарату у сфері діджиталізації, розробка та впровадження ефективних механізмів реалізації норм матеріального права. Слід зазначити, що в юридичній літературі та і законодавстві використовують поняття «цифровізація» та «цифрова трансформація».

Відповідно до результатів дослідження зроблено висновки щодо стану розвитку публічного права в Україні і світі та впровадження діджиталізації як дієвого елементу в системі публічного управління.

Посилання

Публічне право. Довідкова інформація. ЛІГА ЗАКОН від 21.05.2007. – https://ips.ligazakon.net/document/TS001638?an=2&scop=0&fcop=334 .

Анатійчук В. Розмежування приватного та публічного права. Офіційна сторінка юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. https://law.chnu.edu.ua/rozmezhuvannia-pryvatnoho-ta-publichnoho-prava/# .

Ковальчук Ю. Діджиталізація як елемент ефективної діяльності місцевих рад базового рівня. Держава та регіони. Серія: Право. 2020. № 4 (70). Том 2. С. 36-40.

Ковальчук Ю. М., Юрах В. М. Адміністративно-правове забезпечення діяльності виконавчих органів місцевих рад на базовому рівні в Україні : монографія. К.: ФОП Кандиба Т. П., 2023. 164 с.

Марченко В.Б. Поняття та правове забезпечення цифрової трансформації в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. № 6. 2019. С. 279-282. URL: http://www.lsej.org.ua/6_2019/68.pdf

Савон К. В. Поняття діджиталізація в контексті цифрового уряду. Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. / редкол.: С. В. Ківалов (голов. редкол.), Л. І. Кормич (голов. ред.), І. М. Милосердна (відп. ред.) [та ін.] ; НУ «ОЮА», Південноукр. центр гендер. проблем. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2021. Вип. 67. С. 107-111. URI: http://app.nuoua.od.ua/archive/67_2021/18.pdf

Процес діджиталізації соціальної сфери набирає обертів. Офіційний вебпортал Верховної Ради України. https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/239239.html.

Міжнародне публічне право. Міжнародний захист прав людини : посіб. для підгот. до зовн. незалеж. оцінювання / Т. Л. Сироїд, О. А. Гавриленко, Л. О. Фоміна ; за заг. ред. Т. Л. Сироїд. 4‑те вид., перероб. і допов. Харків : Право, 2021. 462 с.

Downloads

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ, ІНФОРМАЦІЙНЕ, ФІНАНСОВЕ ТА ПОДАТКОВЕ ПРАВО