ДЕРЖАВНА ЕКОЛОГІЧНА ПОЛІТИКА В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.36550/2522-9230-2024-17-205-209Ключові слова:
воєнний стан, державна екологічна політика, державна програма, стратегія, екологічна криза, нормативно-правове забезпеченняАнотація
У статті розглянуто та проаналізовано основні напрями державної екологічної політики України в умовах воєнного стану.
Державна екологічна політика є одним з найважливіших напрямів розвитку сучасного суспільства, вона вимагає комплексного підходу, що поєднує в собі наукові знання, політичну волю та активну участь громадян. Дана складова державної політики охоплює широкий спектр питань: від збереження біорізноманіття до боротьби зі зміною клімату, від управління відходами до розвитку відновлюваних джерел енергії.
Екологічні проблеми часто мають довгострокові наслідки, тому екологічна політика потребує довгострокового планування та послідовної реалізації, а також вони не мають кордонів, тому екологічна політика має міжнародний характер.
Україна розробила відповідну нормативно-правову базу, екологічні програми з відновлення та охорони довкілля та намагається забезпечити необхідні кошти для реалізації цих програм. Державне регулювання екологічної сфери здійснюється за допомогою правових, адміністративних та економічних заходів, які в сукупності формують екологічну політику та визначають важелі державної екологічної безпеки країни.
Основною метою державної екологічної політики є створення ефективних економічних і правових умов для забезпечення використання наявних ресурсів з метою стабілізації та поліпшення стану навколишнього природного середовища.
Результативність державної екологічної політики залежить від ефективності інструментів її практичної реалізації.
Повномаштабне вторгнення російської федерації на територію України стало черговим викликом для України в екологічній сфері. Війна в Україні завдає жахливої шкоди довкіллю не лише на українській території, але й у всьому світі, адже забруднення не знає кордонів. В умовах воєнного стану теоретичні та практичні аспекти ефективного впровадження державної екологічної політики, враховуючи сучасні тенденції посилення екологічної кризи, стають надзвичайно актуальними та набувають нових характеристик.
Посилання
Сергієнко Л.В., Дзюбенко О.М., Ожго С.В. Державна екологічна політика України та правовий механізм її формування і реалізації. Економіка, управління та адміністрування. № 3 (89) 2019. С. 191–200.
Балюк Г.І. Правові засади державної екологічної політики України: сучасні проблеми. Екологічне право України. 2017. № 3–4. С. 8–15.
Колєнов О. М. Теоретичні засади механізму формування та реалізації державної екологічної політики в Україні. Ефективність державного управління. 2014. Вип. 38. С. 354 – 360.
Буканов Г. М. Стратегічні інструменти реалізації державної екологічної політики в Україні. Публічне адміністрування: теорія та практика. 2019. Вип. 2 (22). С. 1 – 11. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pandr_2019_2_7
Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року: Закон України від 28.02.2019 № 2697-VIII URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2697-19#Text
Про екологічні наслідки війни в Україні: від форуму в КПІ до семінару в штаб-квартирі ООН URL: https://kpi.ua/2024-11-06
Пріоритети забезпечення екологічної безпеки України в умовах російської воєнної агресії URL: https://niss.gov.ua/publikatsiyi/analitychni-dopovidi/priorytety-zabezpechennya-ekolohichnoyi-bezpeky-ukrayiny-v
Новицька Н.Б., Новицький А.М., Приймаченко Д.В. Історичні аспекти правового забезпечення екологічної політики в Україні. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 4. С. 769 – 774.